Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Staking a Farming v kryptoměnách: Jak na to

0

Staking a Farming v kryptoměnách: Jak na to?

Staking a farming jsou dvě populární metody, jak vydělávat pasivní příjem v oblasti kryptoměn. Obě tyto metody využívají decentralizované finance (DeFi) pro generování výnosů.

Co je to Staking?

Staking je proces, který umožňuje držitelům kryptoměn “vsadit” část svých držených mincí a vydělat odměnu v průběhu času. Pokud kryptoměna, kterou vlastníte, umožňuje staking, můžete “vsadit” část svých držených mincí a vydělat odměnu. Důvodem, proč vaše krypto vydělává odměny během stakingu, je to, že ho využívá přímo blockchain. Kryptoměny, které umožňují staking, používají “konsenzus mechanismus” nazývaný Proof of Stake, který je způsobem, jak zajistit, že všechny transakce jsou ověřeny a zabezpečeny bez banky nebo platebního procesoru uprostřed. Vaše krypto, pokud se rozhodnete ho vsadit, se stává součástí tohoto procesu.

Staking je možný pouze prostřednictvím konsenzuálního mechanismu Proof of Stake, který je specifickou metodou používanou určitými blockchainy k výběru poctivých účastníků a ověřování nových bloků dat přidávaných do sítě. Tím, že tyto účastníky sítě – známé jako validátory nebo “stakery” – nutí koupit a uzamknout určité množství tokenů, což činí neatraktivním jednáním nečestně v síti.

Pokud by blockchain byl narušen škodlivou aktivitou, nativní token s ním spojený by pravděpodobně prudce klesl na ceně, a pachatel (pachatel) by měl ztrátu peněz. Staking je tedy “kůže ve hře” validátora, aby zajistila, že jednají poctivě a pro dobro sítě. Výměnou za jejich závazek dostávají validátoři odměny denominované v nativní kryptoměně. Čím větší je jejich sázka, tím vyšší šanci mají navrhnout nový blok a získat odměny. Koneckonců, čím více kůže ve hře, tím pravděpodobnější je, že budete poctivým účastníkem.

Staking nemusí být vždy výhradně z mincí jedné osoby. Někdy jsou nároky na osobní staking velmi vysoké, s ohledem na výšku počtu stakovaných mincí. Proto, se častokrát se sítě validují pomocí tzv. staking pool. Jde o prostředky větší skupiny držitelů tokenů. Prostřednictvím této delegace (jednání jménem ostatních) – se snižuje bariéra pro účast více uživatelů na stakingu.

Co je to Farming?

Farming, známý také jako yield farming, je proces, který umožňuje držitelům kryptoměn uzamknout své držené mince, což jim na oplátku poskytuje odměny. Farming zahrnuje půjčování kryptoměny například prostřednictvím sítě Ethereum, na které si bude uvádět následující příklad. Když jsou půjčky poskytnuty prostřednictvím bank pomocí fiatových peněz, částka půjčená je vrácena s úrokem.

U farmingu je koncept stejný: kryptoměna, která by jinak byla uložena na burze nebo v peněžence, je půjčena prostřednictvím DeFi protokolů (nebo uzamčena do chytrých kontraktů, v termínech Ethereum), aby se získal výnos. Farming se obvykle provádí pomocí tokenů ERC-20 na Ethereum, přičemž odměny jsou formou tokenu ERC-203.

Farming je skvělý způsob, jak vydělat pasivní příjem. Je důležité si ale uvědomit to, že je spojen také s určitými riziky. Je potřeba provést vlastní výzkum a dobře porozumět tomu, jak celý proces farming funguje, než se rozhodnete investovat své kryptoměny.

Jak vydělat na Stakingu a Farmingu?

Staking a farming jsou dvě hlavní metody, které investoři do kryptoměn používají k vydělávání dodatečného příjmu. Na rozdíl od obchodování s kryptoměnami je sběr výnosů z DeFi mnohem bezpečnější a uživatelé často dosahují slušného zisku.

Výnosy ze stakingu se mohou lišit v závislosti na typu kryptoměny a blockchainu, na kterém je stakována. Průměrná roční návratnost stakingových tokenů je 9,6%, přičemž jednotlivé výnosy se pohybují od jednociferných čísel až po 18%, 20% a někdy klidně i okolo 100% ročně.  Nicméně, je důležité si uvědomit, že staking nese určitá rizika a měl by být prováděn s rozvahou.

Farming, na druhou stranu, zahrnuje vklad vašich kryptoměn do tzv. likviditních poolů. Tyto pooly často párují více než jeden typ tokenu najednou. Například likviditní pool, který páruje token ULX s uUSDT, by mohl vytvořit kombinovaný token, který může vydělat 56% roční úrokové sazby (APR).

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli metodu, je důležité si uvědomit, že obě tyto metody nesou určitá rizika a měly by být prováděny s opatrností, rozvahou a dobrým průzkumem samotné technologie, kterou chcete stakovat, nebo farmařit.

Nevíte si rady? Navštivte naše sociální sítě a kontaktujte nás! Rádi vám pomůžeme. 

www.kryptoklub.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *