Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak se liší těžení a stakování kryptoměn

0

Jak se liší těžení a stakování kryptoměn?


Kryptoměny jsou digitální měny, které fungují na základě blockchainu. Blockchain je veřejná databáze, která uchovává záznamy o všech transakcích, které proběhly v síti. Aby byl blockchain funkční a bezpečný, je potřeba, aby se všichni účastníci sítě shodli na tom, jaké transakce jsou platné a jaké ne. Tento proces se nazývá konsenzus.

Existují různé způsoby, jak dosáhnout konsenzu a zabezpečit síť, a každý z nich má své výhody a nevýhody. V tomto článku se zaměříme na dva nejznámější způsoby: proof-of-work (POW) a proof-of-stake (POS). Co to znamená a jak se liší?

Těžení kryptoměn POW


Proof-of-work (POW) je způsob konsenzu, který používá například Bitcoin, Litecoin nebo Monero. U POW těžaři soutěží o vyřešení složité matematické hádanky, která potvrzuje nový blok transakcí. Ten, kdo ji vyřeší jako první, získá odměnu v podobě nových mincí a poplatků za transakce. Těžaři musí používat specializovaný hardware, který spotřebovává hodně elektrické energie.

POW je jeden z nejstarších a nejvíce prověřených způsobů konsenzu. Je odolný proti útokům, protože by bylo velmi nákladné a obtížné získat většinu výpočetního výkonu sítě. Je také transparentní a demokratický, protože každý může těžit, pokud má dostatečný hardware.

Na druhou stranu, POW je velmi neefektivní a ekologicky nešetrný způsob, protože spotřebovává obrovské množství elektrické energie. Například Bitcoin spotřebovává více energie než celá Česká republika. POW je také náchylný k centralizaci, protože těžaři se sdružují do těžebních poolů, které mají větší šanci na získání odměny. Je také pomalý a drahý, protože kapacita sítě je omezená a transakce trvají dlouho a mají vysoké poplatky.

Stakovaní kryptoměn POS


Proof-of-stake (POS) je způsob konsenzu, který používá například Ethereum 2.0, Cardano, Polkadot, Solana nebo Cosmos. U POS stakeri vkládají určitý počet mincí do sítě jako záruku, která jim umožňuje potvrzovat nové bloky transakcí. Čím více mincí vkládají, tím vyšší mají pravděpodobnost, že budou vybráni jako potvrzovatelé. Za to dostávají odměnu v podobě nových mincí a poplatků za transakce. Stakeri nemusí používat specializovaný hardware, stačí jim běžný počítač nebo dokonce mobilní telefon.

POS je energeticky úspornější a ekologičtější způsob konsenzu, protože nevyžaduje vysoký výpočetní výkon. Je také rychlejší a levnější, protože síť má vyšší kapacitu a transakce jsou zpracovány rychleji a s nižšími poplatky. Je také bezpečný, protože stakeri mají motivaci udržovat síť v dobrém stavu, jinak by mohli ztratit své vklady.

Na druhou stranu, POS je relativně nový a méně prověřený způsob konsenzu, který může mít některé technické nebo bezpečnostní problémy. Je také náchylný k centralizaci, protože stakeri s větším množstvím mincí mají větší vliv na síť. Je také méně transparentní a demokratický, protože ne každý si může dovolit vkládat mince do sítě.

Závěr


POW a POS jsou dva způsoby, jak dosáhnout konsenzu a zabezpečit síť kryptoměn. Oba mají své výhody a nevýhody, a není jednoduché říct, který je lepší. Záleží na tom, co hledáte jako uživatel nebo investor. Pokud chcete spolehlivost, odolnost a transparentnost, můžete zvolit POW. Pokud chcete úsporu, rychlost a ekologii, můžete zvolit POS. Nebo můžete zkusit kombinaci obou, jako například hybridní systém, který používá POW pro vytváření nových bloků a POS pro potvrzování existujících bloků.

Doufám, že vám tento článek pomohl pochopit rozdíly mezi těžením a stakovaním kryptoměn. Pokud máte nějaké dotazy nebo návrhy, neváhejte mi napsat. Těším se na vaše reakce.

Nevíte si rady? Navštivte naše sociální sítě a kontaktujte nás! Rádi vám pomůžeme. 

www.kryptoklub.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *