Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Decentralizované finance (DeFi)

0

Decentralizované finance (DeFi) jsou novým způsobem provádění finančních transakcí, které jsou založeny na technologii blockchain. DeFi využívá bezpečně distribuované registry podobné těm, které používají kryptoměny. V USA definují pravidla pro centralizované finanční instituce, jako jsou banky a makléřské společnosti, Federální rezervní systém a Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). DeFi vyzývá tento centralizovaný finanční systém tím, že poskytuje jednotlivcům možnost provádět peer-to-peer digitální výměny.


DeFi eliminuje poplatky, které banky a další finanční společnosti účtují za použití jejich služeb. Jednotlivci drží peníze v bezpečné digitální peněžence, mohou převádět prostředky během několika minut a kdokoli s připojením k internetu je může používat.


DeFi se liší od tradičních, centralizovaných finančních institucí a bankovnictví. V centralizovaném financování jsou peníze držené bankami a třetími stranami, které usnadňují pohyb mezi stranami, přičemž každá účtuje poplatky za použití svých služeb. Naproti tomu decentralizované finance eliminují zprostředkovatele tím, že nabízejí lidem, obchodníkům a podnikům provádět finanční transakce prostřednictvím nových technologií přímo, tedy peer-to-peer.


DeFi využívá bezpečnostní protokoly, konektivitu, softwarové a hardwarové pokroky. Kdekoliv je připojení k internetu, jednotlivci mohou půjčovat, obchodovat a půjčovat pomocí softwaru, který zaznamenává a ověřuje finanční akce v distribuovaných finančních databázích. Distribuovaná databáze je přístupná napříč různými lokalitami, protože sbírá a agreguje data od všech uživatelů a používá mechanismus konsenzu k jejich ověření.

DeFi eliminuje potřebu centralizovaného finančního modelu tím, že umožňuje komukoli využívat finanční služby kdekoli, bez ohledu na to, kdo nebo kde jsou.

Další informace: investopedia.com, britannica.com, corporatefinanceinstitute.com, bankrate.com, britannica.com

DeFi – BLOCKCHAIN – dApps

DEFI, na veřejných blockchainech, především na Blockchainu Ethereum, umožňuje provádět většinu operací, které podporují banky – vydělávat úroky, půjčovat, půjčovat, kupovat pojištění, obchodovat s deriváty, obchodovat s aktivy a další – ale je to rychlejší a nevyžaduje papírování nebo třetí stranu a právě zde se otvírá další prostor, pro takzvané decentralizované aplikace – dApps.

Decentralizované aplikace, známé také jako dApps, jsou softwarové programy, které běží na blockchainu nebo peer-to-peer (P2P) síti počítačů místo na jednom počítači. Jsou tedy mimo dosah a kontrolu jediné autority. DApps jsou často vytvářeny na platformě Ethereum. Byly vyvinuty pro různé účely, včetně her, financí a sociálních médií.


DApps byly vyvinuty k decentralizaci řady funkcí a aplikací a eliminací zprostředkovatelů. Příklady zahrnují samovykonávající finanční smlouvy, hry pro více uživatelů a platformy sociálních médií. DApps byly také vyvinuty k bezpečnému hlasování a správy založené na blockchainu. DApps mohou být dokonce integrovány do webových prohlížečů, aby fungovaly jako pluginy, které umožňují zobrazovat reklamy, sledovat chování uživatelů nebo žádat o kryptoměnové dary.


Některé praktické příklady využití dApps zahrnují:

  • Finanční služby mohou být použity k usnadnění peer-to-peer finančních transakcí, jako je výměna měn nebo převod aktiv.
  • Řízení dodavatelských řetězců: dApps mohou být součástí sledování pohybu zboží v dodavatelském řetězci, což zajišťuje transparentnost a odpovědnost.
  • Ověřování identity: dApps mohou být součástí bezpečného ukládání a ověřování informací o identitě, například pro voličské seznamy nebo žádosti o pas.

Další informace: investopedia.com, howtogeek.com, nfting.medium.com, academy.binance.com, u.dnes

Nevíte si rady? Navštivte naše sociální sítě a kontaktujte nás! Rádi vám pomůžeme. 

www.kryptoklub.cz

Komentáře jsou uzavřeny.